Jump to content
 • Erişkinlik seviyeleri


   

  İçerik

   

  Erişkinlik seviyelerine genel bakış

  Önemli: Second Life erişkinlik seviyelendirmeleri şunlardır:
  Genel (Önceki Görüntüleyicilerde "PG")
  Orta (Önceki Görüntüleyicilerde "Orta Seviyede")
  Yetişkin

  Erişkinlik seviyeleri nedir?

  Erişkinlik seviyeleri, bir bölgede izin verilen içerik ve davranış türünü gösterir ve ayrıca arama sonuçlarını etkiler.

  Second Life'da üç farklı erişkinlik seviyesi vardır: Genel, Orta ve Yetişkin.

  Yetişkin arama sonuçları ile bölgelerine erişmek için en az 18 yaşında olmalısınız.  Yetişkin içeriğine nasıl erişileceği ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için bkz. Yetişkin arazilerine ve içeriğine erişmek.

  Genel

  Genel olarak tanımlanmış bir bölgede cinsel açıdan açık veya şiddet ya da çıplaklık içeren içeriğin veya faaliyetlerin yer almasına veya duyurusunun yapılmasına izin verilmez. Genel bölgelerde "seks yatakları" veya "poseball"lar gibi cinsel amaçla kullanılan nesneler yer alamaz veya satılamaz.

  Genel bölgeler, büyükannenizin veya ilkokul öğrencilerinin önünde rahatça söyleyebildiğiniz ve yapabildiğiniz şeyleri söyleyebileceğiniz ve yapabileceğiniz alanlardır. Üniversiteler, konferans organizasyoncuları ve gerçek dünyadaki iş yerleri gibi kurumlar, bölgelerini Genel olarak tanımlamak isteyebilir. Yine aynı şekilde bunların kullanıcıları (ve diğerleri), arama sonuçlarını uygun bir şekilde odaklamak ve filtrelemek için Second Life'ın Genel arama ayarını kullanmak isteyebilir.

  Bazı arazi sahipleri ve Sakinler, Orta ve Yetişkin bölgelerde meydana gelen faaliyetlerden uzak bir Second Life deneyimi arzular. Bu türden bir Second Life deneyimine ev sahipliği yapmak isteyen Bölge sahipleri, bölgelerini Genel olarak tanımlayabilir (ama bu zorunlu değildir).

  Eğer bir bölge sahibiyseniz ve içeriğinizle faaliyetlerinize Genel bölgelerde izin verilip verilmediğine emin değilseniz, muhtemelen en iyi çözüm bölgenizi Orta olarak tanımlamaktır.

  İpucu: Topluluk Standartları ve Hizmet Sözleşmesi sayfalarını yer imi olarak ekleyin, böylece genel kurallar elinizin altında hazır olsun!

  Orta

  Second Life'ın Orta tanımlaması, Second Life'da yaygın olan yetişkin dışı faaliyetlerin çoğunu kapsar. Kamuya açık bir şekilde tanıtımı yapılmayan yetişkin faaliyetlerine veya içeriğine ev sahipliği yapmadıkları ve yetişkin arama etiketleri kullanmadıkları müddetçe dans klüpleri, barlar, mağazalar ve alışveriş merkezleri, galeriler, müzik mekanları, plajlar, parklar ile sosyalleşme, yaratma ve öğrenme amaçlı diğer mekanların tümü Orta olarak tanımlanır. Bu geniş faaliyet ve tema yelpazesiyle ilgili gruplar, olaylar ve seri ilanlar da genellikle Orta olarak tanımlanmalıdır.

  Bu nedenle bu mekanlardaki Sakinler farklı temalar ve içeriklerle karşılaşmayı beklemelidir. Bazı "seksi" giysiler veya nesneler içeren bir içerik yelpazesi satan mağazalar genellikle Yetişkin yerine Orta bölgelerde yer alabilir. "Bürlesk" gösteriler içeren dans klüpleri de cinsel faaliyetlerin tanıtımını yapmadıkları müddetçe (örneğin ister "arka odalarda" ister daha görünür alanlarda "poseball"lar ile) genellikle Orta alanlarda yer alabilir. Ancak bu şirketlerin herhangi biri yetişkinlere yönelik arama etiketleri kullanırsa, söz konusu bölge Yetişkin olarak tanımlanabilir ve Yetişkin dışı aramalarda görünmesi engellenir.

  Yetişkin

  Yetişkin tanımlaması; cinsel açıdan açık, yoğun şiddet içeren veya yasa dışı uyuşturucu kullanımını tasvir eden içeriğe ev sahipliği yapan, gerçekleştiren veya görüntüleyen Second Life bölgeleri için geçerlidir. Bir bölge aşağıdakilere ev sahipliği yapıyor, reklamını yapıyor veya kamuya açık bir şekilde tanıtımını yapıyorsa, söz konusu bölge Yetişkin olarak tanımlanmalıdır:

  • Yoğun şiddet eylemlerinin temsil edilmesi; örneğin, foto gerçekçi olsun olmasın (bir fotoğraftan ayırt edilsin veya edilmesin), ölüm, işkence, organların kesilmesi veya başka türlü bir ciddi fiziki hasarı içeren görüntüler.
  • Foto gerçekçi çıplaklık.
  • Foto gerçekçi olsun olmasın, açıkça cinsel temaya sahip içerik, mekanlar veya faaliyetler. "Cinsel temaya sahip" kelimesini geniş kapsamlı olarak, cinsellikle ilgili tüm faaliyetler ve davranışlar şeklinde tanımlıyoruz.

  Bu temalara veya içeriğe gönderme yapan gruplar, etkinlik duyuruları ve seri ilanlar da Yetişkin olarak tanımlanmalıdır. Linden Lab bu kuralları uygulamakla birlikte, Second Life içerisindeki tüm gündelik içeriği ve davranışları denetleyemez. Bu nedenle:

  • Yetişkin davranışlara veya içeriğe açıkça atıfta bulunan arama etiketleri kullanan bölgeler, gruplar, olaylar veya seri ilan listeleri için Yetişkin tanımlamasının kullanılması gerekir; bunları sadece en az 18 yaşında olan Sakinler görebilir.
  • Linden Lab, proaktif denetim gerçekleştirecek ve kamuya açık bir şekilde tanıtımı veya reklamı yapılan yetişkin içeriği veya davranışları belirlemek için kötüye kullanım raporlarını dikkate alacaktır. Bir bölgedeki yetişkin içeriğin veya davranışların kamuya açık bir şekilde tanıtımı veya reklamı yapıldığında, bu bölge Yetişkin olarak tanımlanmalıdır (veya söz konusu içerik kaldırılmalıdır). Eğer yetişkin içeriği kaldırılmazsa bu tür bölgeleri yeniden tanımlarız.
  • Linden Lab, belirli bir bölgedeki görünür veya bildirilen yetişkin içeriğin veya davranışların oldukça sınırlı ve pasif bir işlev için mi yoksa önemli bir eğitimsel veya kültürel işlev için mi hizmet gördüğünü (böylece tüm Second Life kullanıcıları için uygun olup olmayacağını) dikkate alabilir.
  • Politikalarımızı ihlal eden tüm bildirilen faaliyetlerde olduğu gibi, yetişkin davranışlarla ilgili tüm bildirimleri aktif olarak gözden geçireceğiz ve Sakinlere bildirimin aksini ispat etme fırsatı tanıyacağız.

  Yetişkin faaliyetlere ev sahipliği yapan veya yetişkin içeriği bulunduran parseller şuralarda yer almalıdır:

  • Ana yetişkin kıtası Zindra.
  • Sahibi tarafından Yetişkin olarak tanımlanmış özel bir bölge.

  Bir bölgenin erişkinlik seviyesini tanımlamak bölge sahiplerinin sorumluluğundadır. Bölgelerin sakinlerinden, her bir sakinin içeriğine ve davranışlarına uygun bir bölgeye yerleşmeleri beklenecektir.

  Yetişkin içeriğinin nasıl tanımlandığı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için bkz. Yetişkin İçeriği İçin SSS.

  Erişkinlik tercihlerinizi ayarlamak

  Ben > Tercihler seçimini yapın ve Genel sekmesine tıklayarak görmek istediğiniz içeriğin erişkinlik seviyesini seçin. Daha fazla bilgi edinmek için bkz. Yetişkin arazilerine ve içeriğine erişmek.

  Erişkinlik seviyeleri ve ortam erişimi

  Hem kendi erişkinlik ayarınız hem de civarınızdaki arazi parsellerinin erişkinlik ayarı, sesleri ve konuşmaları işitme yeteneğinizi etkileyebilir.

  Ses ve erişkinlik seviyeleri

  Yetişkin erişkinlik seviyesini kullanan bölgeler, sesli iletişim için ayrı bir gayrimenkul kanalı kullanır. Bunun anlamı, eğer bir Yetişkin bölgesindeyseniz, sadece civardaki Yetişkin bölgelerinde olan Sakinlerle konuşabileceğinizdir. Eğer bir Yetişkin bölgesindeyseniz ve  Genel veya  Orta bir bölgenin sınırına yakın duruyorsanız, diğer bölgedeki Sakinler konuşmanızı işitemez, siz de onların konuşmalarını işitemezsiniz. Erişkinlik seviyeleri ne olursa olsun, metin sohbeti bölge sınırlarını normal bir şekilde geçer.

  Not: Grup ve özel sesli sohbetler bölge erişkinlik seviyelerinden etkilenmez, konumunuz ne olursa olsun bunlar daima aynı şekilde çalışır.

  Mimikler, sesler ve erişkinlik seviyeleri

  Second Life'daki mimikler ve çalınan diğer sesler, sesli sohbetten farklı bir şekilde idare edilir; bir Orta veya Yetişkin bölgesinden gelen sesleri işitip işitmeyeceğiniz, kişisel erişkinlik seviyeniz tarafından belirlenir. Kişisel erişkinlik seviyeniz, seslerini işitmek istediğiniz bölgenin erişkinlik seviyesine eşit olmalı veya bundan fazla olmalıdır.

  Örnekler

  • Eğer seviyeniz Genel olarak ayarlıysa, sadece seviyesi Genel olan bir bölgeden gelen sesleri ve mimikleri işitebilirsiniz.
  • Eğer seviyeniz Orta olarak ayarlıysa, seviyesi Genel veya Orta olan bölgelerden gelen sesleri ve mimikleri işitebilirsiniz.
  • Eğer en az 18 yaşındaysanız ve erişkinlik seviyeniz Yetişkin olarak ayarlıysa, Yetişkin bölgeler dahil olmak üzere, civardaki tüm bölgelerden gelen sesleri ve mimikleri işitebilirsiniz.

  Parsel ortamı ve erişkinlik seviyeleri

  Tanım itibariyle Arazi parsel ortamı ayarlı olduğu parsele kısıtlanmıştır. Avatarınız bir arazi parseline girmeye yetkili değilse, o parselde oynayan akış ortamını görüntüleyemez veya işitemezseniz.

  Erişkinlik seviyeleri ve arama

  Second Life Görüntüleyicisi, arama sonuçlarını geçerli erişkinlik tercihlerinize ve bulunan içeriğin erişkinlik seviyelerine göre filtreler; Second Life web sitesi ise sadece Genel seviyesine sahip sonuçları gösterir.

  Web Araması

  Second Life içerisindeki içeriği şu web sayfalarından bulabilirsiniz:

  • Second Life Araması - sadece  Genel sonuçları döndürür
  • Seri İlanlar - sadece  Genel sonuçları döndürür
  • Pazaryeri - en az 18 yaşındaysanız seçilen erişkinlik seviyeniz temelinde sonuçlar döndürür.
  Varsayılan olarak, bu web sayfalarında döndürülen tüm sonuçlar Genel erişkinlik seviyesi içindir.

  Second Life Araması

  Şunları aramak için search.secondlife.com adresine gidin veya Second Life web sitesinde Arama düğmesine tıklayın:

  • Kişiler
  • Yerler
  • Etkinlikler
  • Gruplar
  • Second Life Wiki'sinde Bilgi
  • Secondlife.com'da Bilgi

  Sonuçları filtrelemek için sayfanın sol tarafında bir kategori sekmesi seçin. Tüm kategorilerde arama yapmak için TÜMÜ seçimini yapın. Sonuçlar hem arama terimlerinize ilgilerine hem de öğenin popülaritesine göre sıralanır. Second Life Araması ile sadece  Genel sonuçlar bulunabilir.

   Orta ve  Yetişkin içerik araması yapmak için Görüntüleyiciyi kullanmalısınız. Second Life'da ilave içerik türlerinin nasıl görüntüleneceği hakkında bilgi almak için bkz. Yetişkin arazilerine ve içeriğine erişmek.

  İlanlar

  Topluluk içerisindeki Seri İlan listelerine göz atmak için Second Life web sitesine oturum açın ve Topluluk > Seri İlanlar seçimini yapın. Sonuçları daraltmak için:

  1. + İlave Seçenekler üzerine tıklayın.
  2. Açılır menüde bir kategori seçin.
  3. Bir erişkinlik seviyesi seçin. Varsayılan olarak bu seçim Görüntüleyicideki tercihinizle eşleşecektir.
  4. Gönder üzerine tıklayın.

  Web sitesinde sadece Genel seviyesindeki seri ilanlar gösterilir; en az 18 yaşındaysanız Orta ve Yetişkin ilanlarına göz atmak için Görüntüleyiciyi kullanabilirsiniz.

  Pazaryeri

  Second Life Pazaryerinde ürün duyuruları aradığınızda, sonuçları kısıtlamak için bir erişkinlik seviyesi belirleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için bkz. Pazaryerinde Alışveriş.

  Görüntüleyici Araması

  Second Life Arama penceresini açmak için araç çubuğunda Arama düğmesine tıklayın. Bir arama terimi girin ve Arama üzerine tıklayın. Bu pencerede aşağıda gösterildiği şekilde sağ tarafta ve açılır menüde yedi filtre vardır:

  search.png

  Varsayılan durumda Kişiler, Yerler ve Gruplardan bilgiler alınarak Her şey için sonuçlar gösterilir. Diğer sekmelere tıklayarak sadece o türden sonuçlar gösterilmesini sağlayabilirsiniz: Seri İlanlar, Etkinlikler, Hedef Kılavuzu, Gruplar, Arazi ve Kiralık, Kişiler ve Yerler. Sonuçlar anahtar terime ilgilerine ve öğenin popülaritesine göre sıralanır. Eğer en az 18 yaşındaysanız, BUL penceresinin sol üst tarafında ilgili Erişkinlik kutusunu işaretleyerek Genel ve Orta içeriğe ek olarak Yetişkin içeriği için de arama yapabilirsiniz.

  Genel İçerik

  Eğer tercihleriniz Genel ve Orta veya Genel, Orta, Yetişkin için ayarlandıysa, aramanızı yine de sadece Genel seviyedeki sonuçlar için filtreleyebilirsiniz. Tümü sekme arama penceresinde GENEL kutusunu işaretleyin. Aramanızı Bul: kutusuna yazın ve Arama düğmesine tıklayın.

  Genel içerik içerisinde bir Genel bölgede yetişkin anahtar kelimeler içermeyen duyurular yer alır.

  Orta Seviyede İçerik

  Arama sonuçlarınıza orta seviyede içeriği dahil etmek için arama penceresinde ORTA kutusunu işaretleyin.  Orta seviyede içerik içerisinde bir Orta seviyeli bölgede yetişkin anahtar kelimeler içermeyen duyurular yer alır.

  Yetişkin İçeriği

  Arama sonuçlarınıza yetişkin içeriğini dahil etmek için arama penceresinde YETİŞKİN kutusunu işaretleyin. Bir Yetişkin seviyeli bölgedeki her şey yetişkin içeriğidir. Yetişkin içeriği araması yapabilmek için en az 18 yaşında olmalısınız.

  Eğer duyurunuz engelleniyorsa veya yanlış gözüküyorsa, bir destek talebi göndererek yetişkin içeriği filtrelememizi geliştirmemize yardımcı olabilirsiniz. Eğer Genel veya Orta arama filtreleriyle eşleşmeyen nesneleri listeleyen arama sonuçlarıyla karşılaşırsanız, lütfen bir Kötüye Kullanım bildirimi gönderin. Eğer Genel veya Orta seviyeli arazide yetişkin anahtar kelimeler kullanan nesnelere sahipseniz, bu nesneler aramalarda gösterilmemelidir, aksi halde Kötüye Kullanım bildirimlerine konu olabilirler. 

  Seri İlanlar, Etkinlikler, Arazi Satışları, Yerler

  Aşağıdaki durumlarlarda bu sekmelerde yetişkin içeriği araması yapılabilir:

  • En az 18 yaşında olduğunuzda.
  • Yetişkin tercihlerinizi etkinleştirdiğinizde.
  • Arama penceresinde YETİŞKİN içeriği kutusunu işaretlediğinizde.

  Yukarıdaki üç ölçütü karşılamadan arama yapmak için bir yetişkin terimi girdiğinizde, arama sistemi bu terimi arama sorgunuzdan çıkarır ve geriye kalan terimleri kullananarak sonuçlar döndürür.

  Seri İlanlar ve Etkinlikler Sekmeleri

  Yeni seri ilanlar ve etkinlikler erişkinlik içeriği açısından filtrelenir. Eğer yetişkin olmayan bir arazide yetişkin terimleri kullanarak bir seri ilan veya etkinlik oluşturmaya kalkışırsanız bir hata mesajı alırsınız. Eğer arama sonucunda uygunsuz bir erişkinlik kategorisinde bir seri ilan veya etkinlik bulursanız, lütfen bir kötüye kullanım bildirimi gönderin.

  Arazi Satışları ve Yerler Sekmeleri

   Bu sekmede:

  • Sadece Genel bölgelerdeki arama sonuçlarını göstermek için GENEL kutusunu işaretleyin.
  • Orta bölgelerdeki arama sonuçlarını göstermek için ORTA kutusunu işaretleyin.
  • Yetişkin bölgelerdeki arama sonuçlarını göstermek için YETİŞKİN kutusunu işaretleyin.

  Kişiler sekmesi

  Avatar adları veya profilleri için arama yaptığınızda arama sistemi anahtar kelimeleri filtrelemez. Sakin bilgilerindeki bilgiler Genel seviyeye uygun olmalıdır. Ayrıntılar için lütfen Topluluk Standartlarımıza bakın. 

  Gruplar sekmesi

  Arama sistemi, Gruplar sekmesindeki aramaları bir Her şey aramasındakiyle aynı şekilde filtreler. Gruplar Orta olarak işaretlenir veya Orta olmayan gruplar için işaretlenmeden bırakılabilir. Eğer bir grubun adında veya Grup Bildirgesinde yetişkin arama terimleri kullanılıyorsa, bu grup sadece Yetişkin aramalarında görünür.

  SSS'ler

  İçerik işaret kutularımın hepsine erişemiyorum. Bunlar neden erişilemez durumda?

  Varsayılan durumda, her bir Sakin hesabının Genel ve Orta seviyede içeriğe erişimi vardır. Eğer en az 18 yaşındaysanız, Yetişkin tanımlaması yapılmış içeriği görüntülemek için tercihlerinizi ayarlayın.

  Bir hata alıyorum ve sadece Genel içeriğe erişebiliyorum. Ne yapabilirim?

  Eğer erişkinlik işaret kutularının yanındaki BUL sayfasında "Hata" kelimesini görüyorsanız ve sadece Genel işaret kutusu etkinse, Görüntüleyiciniz doğru yetkilendirme belirtecini göndermemiş olabilir. Yetkilendirmenizi sıfırlamak için, Görüntüleyiciyi kapatın ve tekrar oturum açın. Eğer bu hatayı almaya devam ederseniz, Second Life Görüntüleyicisinin doğru sürümünü kullandığınıza emin olduktan sonra bir destek talebi gönderin.

  Not: Üçüncü taraflara ait görüntüleyiciler Orta ve Yetişkin aramasını desteklemeyebilir. En iyi sonuçları elde etmek için Linden Lab tarafından yayınlanan resmi Second Life Görüntüleyicisini kullanın.

  Nesnelerimin arama sonuçlarında doğru erişkinlik seviyesiyle görünmesini nasıl sağlayabilirim?

  İpucu: Eğer araziniz arama sonuçlarında beklediğinizden daha yüksek bir erişkinlik seviyesinde görünüyorsa, bu durum içeriğinizin bulunduğunuz bölgenin erişkinlik seviyesine uygun olmadığını gösteriyor olabilir.Bölgenizin erişkinlik seviyesine uygun olmayan ifadeler kullanılması Second Life'ın Hizmet Sözleşmesine aykırıdır ve aleyhinizde disiplin önlemleri alınmasına neden olabilir.

  Bölge adı, koordinatlar, erişkinlik ve parsel adı dahil olmak üzere, bulunduğunuz bölgeye dair bilgiler Görüntüleyicinizin tepesinde yer alır.

  Region_Info 2.7.1.png

  Eğer bölgeniz Genel olarak listelenmişse, arama sonuçlarında gösterilmesini seçtiğiniz tüm nesnelerin de Genel seviyede olduğuna emin olun. Eğer bölgeniz Orta olarak listelenmişse ve arama sonuçlarında Orta seviyede nesnelerin gösterilmesini istiyorsanız, ARAZİ HAKKINDA penceresinin SEÇENEKLER sekmesinde Orta İçerik kutusunu işaretleyin.

  About_Land_Mature_Content 2.7.1.png

  Tercihlerimde Yetişkin seçeneğini görmüyorum. Bunu nasıl etkinleştirebilirim?

  Yetişkin ayarına erişebilmek için en az 18 yaşında olmalısınız.
  User Feedback


  There are no comments to display.


×
×
 • Create New...